Piiriülene koostöö hariduses // Cross-border cooperation in education
//You can read summary in English in end of the page//
September tähistab traditsiooniliselt uue kooliaasta algust, kuid meie programmis märgib selle aasta september ka ühe projekti lõppu. Eesti, Läti ja Soome partnereid ühendanud projekt „Breaking Barriers“ on Kesk-Läänemere programmi esimene selle programmperioodi väikeprojekt, mis jõudis lõpuni. Sel puhul vestlesin Eestist osalenud Narva Keeltelütseumi esindaja Jelena Lohmatovaga, et tehtule tagasi vaadata ja uurida, millise kogemuse said osalejad.
Poolteiste aastat kestnud projekti eesmärk oli luua praktilisi lahendusi kaasava hariduse kvaliteedi parandamiseks. Ühise töö käigus töötati välja lahendusi ja lähenemisi kaasava hariduse parandamiseks koolides ning igas eraldiseisvas õppeasutuses võeti kasutusele oma meetodid õpilaste toetamiseks.
Väikeprojekt kui koostöö lakmuspaber
Esimese asjana tõigi Jelena Lohmatova välja, et projekt oli partnerite hinnangul väga kasulik ja pakkus palju praktilisi lahendusi, aga kuna tegu oli väikeprojektiga, mille kestus oli 18 kuud, siis jäi see ikkagi lühikeseks. Projektile heakskiidu saamise järel sai õige pea selgeks, et aega ei ole raisata. Pooleteise aasta sisse jäävad ka puhkused ja muud sündmused, mis nõuab projekti elluviimisel väga tihedat koostööd ja hoolikalt planeeritud tegutsemist, et seatud eesmärkideni jõuda.
Koostöö ongi kõige alus!
Projekti ladusale kulgemisele aitas kaasa ka partnerite vaheline lähedane ja usaldav suhe, kõiki osapooli sidus omavaheline toetus ja ühine eesmärk. Soovitusena jääb kõlama vajadusel ka ise initsiatiivi üles näidata, kui juhtpartneri poolt peaks pikem vaikus tulema.
Lohmatova soovitab omada võimalikult selget tegevus- ja ajakava, et oleks teada, millal ja kuidas midagi tehakse ning kontrollitakse, kas seatud eesmärgid on saavutatud. Oluliseks toeks projekti sujuvaks elluviimiseks andis ka võimalus programmiesindajaga jooksvalt asju arutada ning koostööd teha, et tekkinud küsimustele võimalikult ruttu vastused saada.
Erinevad partnerid, erinevad vaated, üks eesmärk
Koostöö partneritega Soomes ja Lätis kulges hästi, partnerlus oli lähedane ja omavaheline läbisaamine hea. Huvitava on ka see, et projektis osalenud partnerid olid oma positsioonilt erinevad: Soomest osales ülikool, Eestist üldhariduskool, Lätist omavalitsus. Kuigi partnerid on erinevatel tasemetel ja ka vaated probleemkoha lahendamiseks olid igaühel isesugusused, siis oli tegu just arendava ja maailmapilti laiendava partnerlusega. Samale murele läheneti erinevast vaatenurgast ja see aitas luua väga viljakaid arutelusid ja praktilisi lahendusi.
Projekti käigus külastati koole ja kohtuti kohalike spetsialistiga, mis aitas kogemusi ja teadmisi vahetada ka muudel asjakohastel teemadel.
Tähtajad ei piira projekti mõju
Seatud ja saavutatud tulemustega on Eesti partnerina osalenud Narva Keelelütseum väga rahul. Lisahüvena on koolisisene koostöö palju tugevamaks ja tihedamaks muutunud, tugispetsialistid suhtlevad omavahel tihedamalt ning tänu projektile on nende nägemused ja teadmised nüüd ühtsemad. Projekt on küll ametlikult jõudnud lõpuni, kuid saadud teadmised, oskused ja ideed jäävad osalejaid igapäevaselt innustama ja aitama.
English summary
Cross-border cooperation in education
September traditionally marks the beginning of a new school year, but in our program this September also marks the end of a project. The project “Breaking Barriers”, which united partners from Estonia, Latvia and Finland, is the first small project of the Central Baltic Sea programme of this programming period, which reached the end. Narva Keeltelütseum, which participated from Estonia, pointed out that the success of the project came from partners in very different positions and the desire to create a change that would last also after the end of the project.
Text: Liisa Liivamets, National Contact Point in Estonia